V roce 2019 Evropsá komise vyhodnotila stav oběhového hospodářství v EU a ve zprávě uvádí jak se daří akčnímu plánu z roku 2015.
Kladně hodnotí urychlení na přechod oběhového hospodářství a s tím spojené i další činnosti jako opravy a recyklace. Navíc v odvětvích, které se oběhové hospodářství týká roste zaměstnanost. Hodnocení také poukazuje, v kterých odvětvých jsou stále mezery.
Akční plán měl stanoveno 54 opatření, které jsou teď ukončeny nebo probíhá jejich realizace. Na základě těchto hodnot se má posílit konkurenceschopnost Evropy a zmodernizovat její hospodářství, vytvoří se pracovní místa, zlepší se ochrana životního prostředí a udržitelný růst. Na základě hodnocení je přechod od lineárního k oběhovému hospodářství je tedy úspěšný.
Další strategie EU v oběhovém hospodářství je směřována na plasty. Tato strategie je celoúnijní politický rámec, který zavádí cyklus materiálů s cílem opětovného využití a recyklace do hodnotných plastů (recyklovatelnost). Stanovuje jasnou vizi a cíle na úrovni EU, kde do roku 2030 mají být uváděny opakovaně použitelné nebo recyklovatelné materiály. EU je také v přední linii boje proti plastům v mořích.
Pro oběhové hospodářství je důležitá přeměna odpadu na zdroje. Cíle EU byly definovány v legislativním rámci pro nakládání s odpady, které mají nakládání s odpady modernizovat, také zahrnuje cíle jako zvýšení recyklovatelnosti materiálů, posílení povědomí o recyklovatelnosti a předcházení vzniku odpadů, které se týká i odpadů v mořích nebo odpadů z potravin.
Jako důležitý cíl s tímto spojený je posílení postavení spotřebitelů, kde i mi můžeme ovlivnit tento souběh změnou spotřebních návyků. Evropská komise má metodu na stanovení enviromentálních stop produktu a organizace, kde společnosti mohou učinit prohlášení o vlivu na životní prostředí a spotřebitele tak informovat o rozhodnutích.
Výrobní procesy mají zásadní vliv na tvorbu odpadu. Proto oběhové hospodářství má zajistit oběhovost od samého začátku před vznikem odpadu už při návrhu produktu. Komise také podpořila zavedení plánu pro ekodesign. Oběhové hospodářství je také finančně podporováno výzvami z EU (např. Horizont 2020).
17. 4. 2020, L. Zemánek, externí podnikový ekolog
Informace k tomuto článku byly čerpány z webu EK.