AKTUALIZACI ČLÁNKU DLE NOVÉHO ZÁKONA O ODPADECH NAJDETE ZDE



Nejčastější dotazy a odpovědi na vedení evidence odpadů a podání ročního hlášení:

1. K čemu je dobré vést průběžnou evidenci odpadů mít?

Pokud k vám dojde z úřadu kontrola na odpadové hospodářství, bude to první věc, kterou bude požadovat. Z ní je patrné jaké odpady produkujete, ale také kam je předáváte a v jakém množství. Evidence neslouží jen pro přehled kontrolního orgánu, ale také jako přehledná statistika pro osobu, která odpady v dané provozovně spravuje a může díky ní přizpůsobit nakládání s odpady. Pokud produkujete odpadu více, víte zda, máte povinnost podat roční hlášení o odpadech. (tato povinnost je uvedena v § 39 odst. 1 v zákoně č. 185/2001 Sb. o odpadech a změně některých dalších zákonů.)

Sankce při nevedení průběžné evidence odpadů může být udělena pokuta až 1 000 000 Kč ( dle § 66 odst. 2 písm. a zákona 185/2001 Sb. o odpadech).

2. Jak vést půběžnou evidenci odpadů a kde najdeme vzor (formulář)?

Vedení průběžné evidence odpadů vychází z vyhlášky o podrobnosti nakládání s odpady, kde také najdeme vzor pro vedení evidence. Pokud Vám vzor nevyhovuje není nutné jej použít, avšak v evidenci musíte mít vše co definuje tento právní předpis. (tato povinnost vychází z § 21 vyhlášky č. 383/2001 Sb. o podrobnostech nakládání s odpady, vzor průběžné evidence najdete ve vyhlášce v příloze č. 20) VZOR evidence odpadů vám rádi poskytneme na emailu info@czecologic.cz .

3. Kde najdu katalog odpadů?

Katalog odpadů vychází z vyhlášky č. 93/2016 vyhláška o katalogu odpadů. Najdete zde nejen kategorie odpadů 1 – 20, ale i jak správně odpady zařadit. Upozornění: často se stává, že původce odpadů zařadí chybně do jiné kategorie. Proto se vždy musíte orientovat dle názvu kategorie pro jaký odpad je kategorie určena.

Sankce pokud osoba nezařadí odpad podle katalogu odpadů může být udělena pokuta až 10 000 000 Kč ( dle § 66 odst. písm. a zákona č. 185/2001 Sb. o odpadech).

4. Kde najdu kódy nakládání s odpady?

Na toto téma jsme připravili článek o správném kódování odpadu. Více naleznete ZDE (vše vychází z přílohy č. 20 vyhlášky č. 383/2001 Sb. o podrobnostech nakládání s odpadem).

5. Co je IČZ a kde je najít?

IČZ znamená identifikační číslo zařízení. Jak už z názvu vyplývá toto číslo slouží pouze pro identifikaci zařízení, která mají povolení k nakládání s odpady krajským úřadem. Pokud je zařízení schváleno a v provozu, tak potom ho najdete registru zařízení, kde si podle IČ vyhledáte zda je zařízení oprávněno nakládat s odpady a můžete si zde i ověřit IČZ. Ale pozor některá zařízení mají identifikačních čísel více, proto si ověřujte do jakého je odpad předáván!

6. Roční hlášení o odpadech?

Pokud si nejste jistí povinností podat roční hlášení o odpadech, podívejte se do průběžné evidence odpadů. Sečtěte si položky, kde máte ostatní odpady a zvlášť sečtěte nebezpečné odpady. Pokud máte více než 100 t ostatního odpadu nebo 100 kg nebezpečného odpadu musíte podat roční hlášení o odpadech. Upozornění: Musíte sečíst odpady za všechny provozovny! (tato povinnost je uvedena v § 39 odst. 2 zákona č. 185/2001 Sb. o odpadech a změně některých dalších zákonů.)

7. Jak podat roční hlášení o odpadech?

Roční hlášení o odpadech se podává v elektronické formě přes portál ISPOP do 15 února následujícího roku. (tato povinnost je uvedena v § 39 odst. 2 zákona č. 185/2001 Sb. o odpadech a změně některých dalších zákonů.)

8. Rozdíl provozovna x činnost?

V podstatě z hlediska evidence odpadů v tom není rozdíl. Pokud odpad neprodukujete v provozovně a máte činnost jako třeba obkladač, který má závazky na více místech a pracuje pokaždé jinde, vytvoří evidenci odpadů dle lokalit tedy IČZÚJ. Pozor: pokud máte provozovnu a odpad produkujete i z činnosti, vedete průběžnou evidenci za provozovnu i za činnost zvlášť. (tato povinnost je uvedena v § 21 vyhlášky č. 381/2001 Sb. o podrobnostech nakládání s odpady)

                                                                                                                                                                Aktualizováno 18. 8. 2020, autor: Leoš Zemánek

Potřebujete pomoci? Napište nám, ulehčíme Vám hledání a ihned pomůžeme s řešením problému.