IČP je číslo, které označuje provozovnu a je důležité pro vedení evidence odpadů a pro podání ročního hlášení odpadů. V tomto článku uvádím vše potřebné pro správné pochopení a vedení IČP.
Rozeznáváme dva typy IČP:
- pro stálou provozovnu – provozovna může být třeba dílna, kancelář, ordinace lékaře nebo jiné stálé provozovny). Je velmi pravděpodobné, že tento druh provozovny bude mít přiděleno IČP živnostenským úřadem. Pokud nemá vlastník provozovny přiděleno IČP, sám si je vytvoří dle návodu níže.
- pro činnost mimo stálou provozovnu – zpravidla se jedná o provozovnu, kde je činnost vykonávána nahodile. Většinou se jedná o stavební činnost, zámečnická činnost u zákazníka, údržbu zeleně a další jím podobné úkony. Pro tyto provozovny se jako IČP používá kód ORP/SOP za celou oblast působnosti daného ORP nebo SOP.
Jak IČP vypadá:
- pro stálé provozovny se jedná o přidělené identifikační číslo provozovny nebo vytvořené dle návodu níže. IČP je zpravidla desetimístný kód.
- pro činnost mimo stálou provozovnu – uvádí se kód ORP (obec s rozšířenou působností) nebo kód SOP (správní obvod hl. m. Prahy).
Kde najít IČP:
- pro stálé provozovny seznam IČP můžete najít třeba v živnostenském rejstříku (www.rzp.cz). Kde každý subjekt má ke své každé stálé provozovně přiděleno IČP. Pokud se číslo v rejstříku nenachází a subjekt identifikační číslo provozovny nemá přiděleno, musíte si číslo zvolit sami dle návodu níže (platí pro vlastní provozovny).
- pro činnost mimo stálou provozovnu je možné kód ORP/SOP dohledat v číselníku správních obvodů vydaných Českým statistickým úřadem. Pozor: není možné použít vámi nahodile vytvořené IČP.
Jak vytvořit IČP:
- číslo o maximální délce 12 znaků, může obsahovat čísla i písmena
- identifikační číslo provozovny nesmí být podobné identifikačním číslům zařízení (IČZ)
- není povoleno, aby se číslo rovnalo nule nebo tvořilo řetězec nul
- Příklad tvorby čísla: vaše IČ + čísla do maximálního počtu dvanásti znaků (1234)
Kde IČP v rámci evidence odpadů uvádět:
- IČP je nutné vyplnit v každé evidenci odpadů i při podání ročního hlášení. Za každou provozovnu se vede pouze jedna evidence pod jedním IČP.
Komu IČP sdělovat:
- číslo je třeba uvádět při předávání odpadu do příslušné oprávněné osobě.
Proč uvádět IČP správně:
- Jsou situaci, kdy původce odpadu předá odpad oprávněné osobě a nesdělí své údaje. Tímto může dojít k případné chybě v evidenci odpadů.
- Příklad z praxe: živnostník předá odpad (papírové a lepenkové obaly, kovy) do výkupny surovin. Neuvede, že se jedná o odpad ze závislé činnosti. Výkupna zaeviduje odpad, jako převzetí od občana obce (chybně uvedený údaj na základě chyby předávajícího subjektu). Živnostník si ji zapíše do evidence odpadů ze své činnosti. Oba odpad evidují, plní povinnost průběžné evidence, ale přitom je tam chyba. Teď se nejspíše přemýšlíte, zda to vadí. Při kontrole ročních hlášení dojde k nesouladu a nedojde k propojení toku odpadu. ORP/SOP na tomto základě může provést u živnostníka kontrolu.
Publikováno 14. 4. 2019, článek napsán dle zákona č. 185/2001 Sb. o odpadech.
Máte k této informaci dotazy nebo upřesnění? napište nám.