Odpady z domácností

Moc možností jak nakládat s odpadem v domácností nemáme nebo se spíše striktně řídíme tím, čím nám možnosti v tomto pohledu dovolí. Více teď pracujeme z domova, poslední půlrok tedy hlavně vytváříme odpad doma. Záleží také na lokalitě tj. jak se odpady řeší v blízkosti našeho bydliště. Běžně v domě máme nádoby na komunální odpad v blízkosti pak jsou kontejnerová stání hlavně na papír, plasty, sklo a můžeme se už setkávat s nádobami na TetraPak, bioodpady, kovy. Poslední tři druhy odpadů však jsou především ve větších městech v menších obcích se tolik neřeší. Nemáme proto všichni rovné podmínky k třídění, ale není to omluva za to proč netřídit. I když nemáme možnosti některé druhy odpadů v místě vytřídit v okolí existují sběrné dvory kam jdou předat. I v bytě se dá dělat kompost , ale to už bude v jiném článku.

Poplatek za odpad v obcích 

Již několik let se chystá „nový zákon o odpadech“ , který v září prošel poslaneckou sněmovnou a narazil až v senátu. Pro tento odstavec je důležité, že maximální hranice poplatků za občana měla vzrůst až na 1200 Kč. Obce v tuto chvíli mají možnost si zvolit jaký budou stanovovat poplatek. S novým zákonem a zpřísněním požadavků na skládkování může ještě vzrůst až na maximální hodnotu. Jak tomu předejít? musíme třídit, na skládky se dostává pouze odpad, který třídit nelze. Vytříděný odpad se dá v dnešní době prodávat a tak může i do rozpočtů obce přidat pár drobných, aby tento poplatek na občana nemusel vzrůstat. Je k tomu však potřeba součinnost obec x občan.

Náklady obcí v době pandemické

Náklady obcí jsou úměrné odpadovému trhu a zajišťování jejich nakládání ať už se jedná o podporu třídění, které mohou mít podobu nádob na tříděný odpad do domu nebo rozdávání kompostérů nebo třeba i přednášek jak šetrně nakládat s odpadem v domácnosti. Pokud obec spolupracuje i s oprávněnými osobami, kterým nezáleží jen na finančním profitu, ale mají i v organizační struktuře možnosti jak zlepšit životní prostředí je to jen ku prospěchu. Náklady obce jsou také závislé na míře ochoty občanů se těmto pravidlům přizpůsobit. 

Jak pomáhám?

Partneři, kterým administruji odpadové hospodářství nebo provádím konzultační činnost jsou oprávněné osoby, stavební společnosti, výrobní společnosti a další obory. Každý obor má své vlastní pravidla i pro nakládání s odpady. Pokud se vše správně poskládá mohu dát dohromady občas zajímavé propojení a snížit tím náklady na odpadovém hospodářství.

Proč to vše? záleží mi na životním prostředím, v kterém bydlím a žiji, proto je má práce i zábavou. Dejte mi vědět jaké problémy teď řešíte.

22. 11. 2020, Leoš Zemánek, externí podnikový ekolog